Układ hamulcowy

Bezpieczeństwo za kierownicą jest bezpośrednio związane ze skutecznością hamowania.
Układ hamulcowy, który obejmuje tarcze i klocki hamulcowe, zużywa się w czasie jazdy w stopniu bezpośrednio zależnym od częstotliwości użytkowania pojazdu.

Klocki hamulcowe należy utrzymywać w dobrym stanie technicznym, by zagwarantować wysoką sprawność hamowania. To samo dotyczy stanu tarcz hamulcowych - w przeciwnym razie konieczna będzie ich częstsza wymiana. Zużyte tarcze lub klocki hamulcowe oznaczają obniżenie wydajności układu hamulcowego i powodują spadek bezpieczeństwa.

Dobre rady

Stopień zużycia przednich klocków hamulcowych zależy od stylu jazdy oraz najczęściej wybieranych tras - przednie klocki hamulcowe zużywają się szybciej w warunkach miejskich.
Niezależnie od tego, ze względu na bezpieczeństwo zalecamy kontrolę klocków hamulcowych co 2 lata lub co ok. 20 000 km.
Przednie klocki hamulcowe lewe i prawe należy zawsze wymieniać jednocześnie - gwarantuje to równomierne rozłożenie siły hamowania. Wyraźnie słyszalny pisk w czasie hamowania może być objawem zużytych tarcz hamulcowych.

Poproś o radę naszych specjalistów z serwisu MOTRIO - znajdź najbliższy serwis MOTRIO.

article image
JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY WYPADKÓW DROGOWYCH?

Jazda samochodem zawsze niesie ze sobą potencjalne ryzyko. Ze względu na występujące zagrożenia za kierownicą należy zachować ostrożność i odpowiedni poziom koncentracji. Zdarzają się oczywiście przypadki, kiedy to nie wystarcza, a uniknięcie wypadku drogowego jest po prostu niemożliwe. Jednakże, jako kierowca możesz mieć swój wkład w zmniejszenie liczby wypadków na drogach. W jaki sposób? Przestrzegając kilku prostych zasad, a przede wszystkim znając najczęstsze przyczyny wypadków drogowych.


SPIS TREŚCI

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych

- Korzystanie ze smartfona podczas prowadzenia pojazdu

- Przysypianie za kierownicą

- Prowadzenie pod wpływem alkoholu i narkotyków

- Nadmierna prędkość

- Warunki pogodowe

- Zły stan techniczny pojazdu


Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych

W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do wypadków drogowych? Poniżej zamieściliśmy listę najczęściej występujących przypadków, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, które zachowania za kierownicą są niebezpieczne i jak można zapobiec wypadkom na drodze.


Korzystanie ze smartfona podczas prowadzenia pojazdu

Jedną z częstszych przyczyn wypadków samochodowych, co nie jest specjalnie zaskakujące, jest korzystanie ze smartfona podczas jazdy. Zbyt często widuje się kierowców, których uwagę rozprasza telefon komórkowy – kierowcy wpatrujący się w ekran smartfona zamiast patrzenia na drogę lub trzymający telefon w jednym ręku, skupieni na prowadzeniu rozmowy, a nie na prowadzeniu pojazdu. Niestety, pokusa spojrzenia na ekran telefonu komórkowego, chociażby w celu sprawdzenia wiadomości, okazuje się być jedną z najczęstszych przyczyn wypadków za kierownicą (ale także wysokich mandatów, a w konsekwencji otrzymania przez kierowcę punktów karnych). Aby uzmysłowić sobie, jak niebezpiecznym nawykiem jest korzystanie z telefonu komórkowego za kierownicą, wystarczy uświadomić sobie jeden fakt: zatrzymanie przez trzy sekundy wzroku na ekranie smartfona podczas jazdy autostradą z prędkością 130 km na godzinę jest równoznaczne z przejechaniem stu metrów z zamkniętymi oczami.


Przysypianie za kierownicą

Sen za kierownicą jest jednym z najpoważniejszych i najbardziej podstępnych wrogów każdego kierowcy – może przyjść nagle i niespodziewanie, wyłączając świadomość kierowcy i powodując często bardzo poważne konsekwencje. Niektórzy siadają za kierownicą nie czując się wystarczająco wypoczęci lub bezpośrednio po szczególnie obfitym i ciężkim posiłku. Zmęczenie i senność są przyczyną dużej liczby wypadków drogowych każdego dnia. Należy oczywiście pamiętać, aby prowadząc samochód zawsze zachować maksymalny poziom skupienia i koncentracji oraz wsiadać za kierownicę wypoczętym i wyspanym. Ponadto, zwłaszcza podczas dłuższych podróży, należy robić regularne przerwy na odpoczynek oraz bezwzględnie jak najszybciej przerwać jazdę i zatrzymać się w przypadku pojawienia się pierwszych objawów senności takich jak „piasek” pod powiekami i „klejące się” powieki.


Prowadzenie pod wpływem alkoholu i narkotyków

Używanie i nadużywanie alkoholu lub środków odurzających jest nadal jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych: oba te czynniki mogą – nawet w znacznym stopniu – zaburzać jasność myślenia kierowcy. Dlatego w ostatnich latach zintensyfikowano kontrole i zaostrzono kary pieniężne dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem. Mimo to alkohol i środki odurzające nadal stanowią jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, w tym również tych najbardziej tragicznych w skutkach.


Nadmierna prędkość

Jazda z nadmierną prędkością i nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości wpływa na wydłużenie drogi hamowania, a w rezultacie w znacznym stopniu utrudnia zachowanie możliwości pełnego panowania nad pojazdem. Co więcej, jadąc z dużą prędkością, kierowca ryzykuje, że nie zdąży zahamować i na czas bezpiecznie ominąć przeszkody na drodze. Przekroczenie prędkości może być również dotkliwe dla naszego portfela – mandaty mogą naprawdę słono kosztować.


Warunki pogodowe

Często pogoda nie jest najlepszym przyjacielem kierowcy. Czasem wręcz okazuje się niebezpieczną pułapką, która prowadzi do poważnych wypadków drogowych. Mgła, deszcz, silny wiatr, ośnieżone i oblodzone drogi to wszystko warunki, które stanowią potencjalne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Jazda w trudnych warunkach pogodowych, przy ograniczonej widoczności i wydłużonej drodze hamowania wymaga zachowania maksymalnej ostrożności, a czasem nawet zatrzymania się w razie potrzeby, gdyż w takich sytuacjach nie trudno o utratę kontroli nad pojazdem.


Zły stan techniczny pojazdu

Częstą przyczyną wypadków drogowych jest niewłaściwy stan techniczny pojazdu. Zużyte opony, wyeksploatowane hamulce, niewykryte usterki mogą stanowić poważny problem i zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego należy zawsze przestrzegać terminów przeglądów okresowych, a gdy tylko pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do sprawności pojazdu, należy bezzwłocznie zgłosić się do serwisu w celu przeprowadzenia szczegółowych kontroli.


WSKAZÓWKI I PORADY MOTRIO


Zaleca się wykonywanie regularnych przeglądów technicznych pojazdu. W ten sposób można nie tylko mieć pewność, że samochód jest sprawny i bezpieczny, ale także przedłużyć jego żywotność. Warsztaty MOTRIO świadczą usługi w zakresie przeglądów technicznych dla 100% samochodów poruszających się po drogach. W naszych warsztatach znajdziesz również oleje marki MOTRIO do samochodów użytkowych i lekkich pojazdów dostawczych, do najnowszych generacji silników wysokoprężnych i benzynowych, w tym wyposażonych w filtry cząstek stałych oraz do samochodów z układem wtrysku bezpośredniego lub pośredniego.


Umów się na wizytę w najbliższym serwisie MOTRIO, wystarczy kilka kliknięć!